poniedziałek, 5 grudnia 2016

Krwawnik – cenne zioło



Krwawnik występuje na suchych łąkach, pastwiskach i miedzach pól. Jego kwiaty są białe albo różowe. Ziele jest gorzkie w smaku, ale ma przyjemny i aromatyczny zapach. W lecznictwie stosuje się zarówno ziele jak i kwiaty. Wywary na bazie krwawnika na stosować wewnętrznie i zewnętrznie.

Działanie
  • Swoje działanie lecznicze zawdzięcza głównie olejkowi lotnemu i zawartym w nim substancjom aktywnym: azulenowi, cholinie, substancjom gorzkim, garbnikom, solom mineralnym.
  • Cynk, który występuje w krwawniku, jest ważnym składnikiem, gdyż wspomaga leczyć stany zapalne skóry, np. trądzik, liszaje.
  • Krwawnik ma właściwości przeciwkrwotoczne, tym samym wspomaga hamowanie krwawienia. Stosowany jest przy niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego lub przy chorobie wrzodowej.
  • Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwskurczowym i bakteriostatycznym znajduje zastosowanie przy owrzodzeniu żołądka, jelit, hemoroidach. Jest także przydatny przy bolesnych menstruacjach. Dzięki zawartym sterolom reguluje cykl miesiączkowy.
  • Jego działanie przeciwskurczowe wykorzystywane jest w bardzo bolesnych skurczach dróg moczowych czy bólach jelita grubego, a to dlatego, że krwawnik wpływa na mięśnie gładkie w naszym organizmie.
  • Na przewlekłe zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha również możemy skorzystać z mocy krwawnika. Krwawnik wspomaga procesy trawienne i znosi skurcze mięśni gładkich jelit. Substancje aktywne występujące w krwawniku działają pobudzająco na wątrobę i woreczek żółciowy.
  • Krwawnik działa również oczyszczająco i odtruwająco. Przeciwdziała kumulowaniu się złogów i tworzeniu się kamieni w nerkach, woreczku żółciowym i innych narządach. Przyspiesza przemianę materii i pomaga oczyszczać krew ze szkodliwych substancji.
  • Fitosterole i flawonoidy zawarte w kwiatach łagodzą stany zapalne gardła i jamy ustnej. Krwawnik wspomaga również gojenie drobnych ran i zadrapań. Jest bardzo dobry w przypadku skóry z trądzikiem – działa kojąco i bakteriostatycznie. Dzięki zawartości azulenu, olejków eterycznych, insuliny oraz witaminy A będzie doskonały do pielęgnacji skóry tłustej.
  • Szklanka gorącej herbaty z krwawnika zwalczy migrenę wywołaną zmianą pogody. Regularne picie tego napoju może spowodować całkowite ustąpienie migren.
  • Ziele krwawnika jest składnikiem płynów do higieny intymnej. Ma działanie grzybobójcze, antybakteryjne i osłaniające. Chroni przed infekcjami i zapobiega zmianom śluzówki.
  • Fitoestrogeny zawarte w krwawniku sprawiają, że zioło to ma zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy. Fitoestrogeny są związkami pochodzenia roślinnego i bardzo dobrze imitują ludzkie hormony płciowe.
  • Krwawnik obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, jest pomocny w leczeniu zszarganych nerwów. Wykorzystywany jest również w różnego typu alergiach, a także w katarze siennym. W przypadku przeziębienia lub grypy zaleca się nacieranie klatki piersiowej olejkiem z krwawnika.
Napar z ziela
1 łyżkę ziela krwawnika zalewamy szklanką wrzątku. Po 20 minutach przecedzamy. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.
Maseczka oczyszczająca
Aby sporządzić maseczkę potrzebujemy 2 łyżeczek suszonego kwiatu krwawnika. Kwiaty zalewamy niewielką ilością wrzątku – tak, aby powstała papka. Kiedy przestygnie (powinna być jeszcze ciepła), nakładamy na umytą twarz. Po 15 minutach zmywamy maseczkę ciepłą wodą jednocześnie masując skórę.
Przed zastosowaniem maseczki upewnijmy się, czy nie wywołuje u nas reakcji alergicznej. Przy skórze bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień nie powinno się używać krwawnika.
Sok z ziela krwawnika
Stosuje się go w kuracji oczyszczającej organizm, a także w przypadku krwawiących wrzodów żołądka, jelit, innych krwawień wewnętrznych i w anemii.
Potrzebujemy świeże ziele krwawnika lub same liście, które myjemy i miksujemy. Następnie przeciskamy przez gazę. Sok przechowujemy w lodówce i należy go zużyć w przeciągu 3 dni. Pijemy go 2-4 razy dziennie przed posiłkami w dawkach po10-15 ml.
Wino dobre dla żołądka
Ok. 120 g. kwiatów krwawnika ucieramy i dodajemy 6 szklanek wytrawnego białego wina. Miksturę pozostawiamy w szklanym słoju z daleka od słońca na ok. 4 tygodnie. Po upływie tego czasu odcedzamy miksturę.Napój jest znakomity na skurcze żołądkowe, wzdęcia, pity przed posiłkiem poprawi trawienie.
Wachlarz możliwości, jakie oferuje krwawnik jest bardzo szeroki. Oczyszcza i odtruwa organizm, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, wspomaga trawienie, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi stany zapalne jamy ustnej – to tylko niektóre z właściwości krwawnika. Dzięki swoim leczniczym właściwościom może być naszym dobrym przyjacielem, po którego pomoc warto sięgać.

źródło:http://www.naturalneoczyszczanie.pl/

0 komentarze:

Prześlij komentarz